Każdy miłośnik roślin prawdopodobnie dobrze wie, czym są ogrody zimowe. Są one bowiem marzeniem niejednej osoby, dla której przebywanie wśród zieleni sprawia radość i koi nerwy. Konstrukcje te nie są niczym nowym (oranżerie były bardzo modne już w XIX wieku), choć obecnie przybierają nieco inne formy od tych znanych z historii architektury.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to specjalnie wydzielone miejsce w domu przeznaczone do uprawiania roślin i kwiatów. Jest to przeszklony pokój, który w nowoczesnych domach połączony jest najczęściej z salonem lub jadalnią. Jego wygląd z zewnątrz przypomina nieco szklarnię, jednak różni się od niego wysoką estetyką wykonania oraz funkcjami, jakie pełni. W szklarni hodowane są zazwyczaj rośliny warzywne, w ogrodzie zimowym – rośliny ozdobne. Panują w nim idealne warunki do uprawy wielu kwiatów i roślin egzotycznych, dla których polski klimat jest zdecydowanie zbyt surowy i charakteryzuje się zbyt małym nasłonecznieniem. Przeszklone ściany sprawiają, że do wnętrza wpada maksymalna ilość światła, dzięki czemu rośliny mogą bujnie się rozrastać i obficie kwitnąć.

Konstrukcje aluminiowe będące szkieletem nowoczesnych ogrodów zimowych są wytrzymale i odporne na korozję oraz działanie zmiennych warunków pogodowych. Szyby stosowane w takich ogrodach to szyby zespolone zapewniające wnętrzom doskonałą termoizolację. Ważną rolę odgrywa również odpowiednia wentylacja. Dzięki temu w środku jest przyjemnie i ciepło, a domownicy chętnie spędzają w nich czas niezależnie od pory roku.

Jakie są zalety posiadania ogrodu zimowego?

Ogród zimowy to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz powiększyć przestrzeń salonu i sprawić, że będzie on jaśniejszy. Jest to idealne miejsce do wypoczynku przy dobrej lekturze, filiżance wybornej kawy czy kieliszku wina. Stawiając w nim wygodne fotele i sofę, możesz stworzyć przestrzeń, w której wspólnie z rodziną będziecie rozmawiać, bawić się czy grać w ulubione gry planszowe. To również doskonałe miejsce na spotkania z przyjaciółmi. Wielką zaletą ogrodu zimowego jest fakt, iż niezależnie od pory roku i warunków pogodowych panujących na zewnątrz, daje Ci on możliwość przebywania w naturalnym otoczeniu. Duże przeszklenia powodują, że możesz obserwować niebo i zmieniający się krajobraz, a egzotyczne rośliny wewnątrz pomogą Ci się wyciszyć i zrelaksować.