Okna są bardzo ważnym elementem wykończeniowym każdego budynku. To oczy domu, w których odbija się świat. To przez nie do jego wnętrz dostaje się odpowiednia ilość światła słonecznego, a dzięki nim domownicy mogą relaksować się, patrząc na to, co dzieje się na zewnątrz. Dobrze dobrana stolarka okienna wpływa na wygląd całego budynku. Może znacznie poprawić jego estetykę, jeżeli komponuje się z elewacją, stylem architektonicznym oraz innymi zewnętrznymi elementami wykończeniowymi. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż stolarki aluminiowej. Z tego wpisu dowiesz się, dlaczego tak się dzieje.
Co wyróżnia stolarkę aluminiową?
Do niedawna okna aluminiowe nie cieszyły się tak wielką popularnością. Wiele osób uważało, że aluminium to zimny materiał, dlatego okna z niego wykonane też są chłodne. Nic bardziej mylnego – okna aluminiowe charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane podczas ich produkcji pozwalają uzyskać rewelacyjne parametry cieplne. Przez okna tego typu z wnętrz domu nie ucieka cenne ciepło, gdyż w ich profilach znajdują się specjalne poliamidowe przekładki termiczne, które są dodatkowo zabezpieczane spienionym polietylenem albo aerożelami. Wypełnienie profili aluminiowych jest wykonywane z materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku przenikania ciepła, dzięki czemu takie okna są gwarancją najwyższej energooszczędności. Doskonale chronią też wnętrza domu przed hałasem dobiegającym z zewnętrznego świata.
Kolejną zaletą stolarki aluminiowej jest jej imponująca trwałość i wytrzymałość. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych takich, jak np.: wilgoć, zmienne warunki atmosferyczne, gwałtowne wahania temperatury (nie zmienia swoich rozmiarów ani nie ulega deformacjom na skutek zmiany temperatury), intensywne promieniowanie słoneczne czy uszkodzenia mechaniczne. Aluminium nie koroduje, dlatego okna z niego wykonane nie są narażone na rozwój rdzy. Atutem takich okien jest również ich wyjątkowa sztywność, dzięki czemu są bardzo stabilne i odporne na silne podmuchy wiatru.
Sztywność profili aluminiowych w połączeniu z ich niewielką wagą sprawia, że można z tego materiału tworzyć wielkogabarytowe przeszklenia czy całe szklane fasady, które nie obciążają zanadto konstrukcji budowlanej. Systemy cienkoprofilowe z drzwiami podnoszono-przesuwnymi są idealną propozycją pasującą do nowoczesnych, minimalistycznych projektów architektonicznych. Takie okna zapewniają maksymalną transparentność, gdyż ich ramy są tak cienkie, że nie rzucają się w oczy. Minimalizacja ram umożliwia znaczne zwiększenie samych przeszkleń, które sprawiają wrażenie, jakby były pozbawione obramowań.
Okna aluminiowe to także gwarancja najwyższego komfortu. Utrzymanie ich w czystości jest dziecinnie proste – wystarczy raz na jakiś czas przecierać profile miękką szmatką zwilżoną w wodzie z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie wymagają one przeprowadzania żadnych prac konserwacyjnych, dzięki czemu nie musisz pamiętać o ich regularnym impregnowaniu. Stolarka aluminiowa to doskonała inwestycja na długie lata, dzięki której Twój dom będzie pięknie wyglądał i stwarzał domownikom idealne warunki do codziennych aktywności.