Przez nieszczelne okna może z wnętrz domu uciec najwięcej cennego ciepła. Aby zabezpieczyć przed tym swój dom, warto postawić na okna energooszczędne, czyli takie, które minimalizują straty ciepła z budynku. Tego typu stolarka okienna musi być zrobiona z odpowiednich materiałów. Dzięki ich użyciu okna energooszczędne stanowią skuteczną barierę oddzielającą ogrzane wnętrza domu od niekorzystnych warunków temperaturowych panujących na zewnątrz. Przez takie okna ogrzane powietrze nie ucieknie na zewnątrz, a więc niezależnie od warunków pogodowych w pomieszczeniach będzie ciepło i przyjemnie, a Ty nie zapłacisz bajońskich sum za ogrzewanie.
Co sprawia, że okna są energooszczędne?
Okna energooszczędne muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymogów. Żeby dane okno mogło być uznane za energooszczędne, jego współczynnik przenikania ciepła (określany jako Uw) musi wynosić nie więcej niż 0,9 W/(m2K). Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym lepiej. Na energooszczędność stolarki okiennej wpływ ma wiele czynników takich, jak:
1. System wieloszybowy
Aby okno zapewniało odpowiednią izolacyjność, powinno być wyposażone w potrójne oszklenie wypełnione gazem szlachetnym (np. argonem albo kryptonem). Najlepszym rozwiązaniem są okna trzyszybowe, w których grubość pakietu szybowego wynosi 48 mm. Nowoczesne oszklenia pokryte są dodatkowo specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi.
2. Liczba oraz jakość zastosowanych uszczelek
Uszczelki to bardzo ważny element okna. Są odpowiedzialne za ochronę okna przed wilgocią, a także minimalizują utratę ciepła. Powinny być elastyczne i odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz substancji chemicznych. Im więcej uszczelek ma okno, tym wyższy poziom przepuszczalności powietrza oraz wodoszczelności zapewnia. Standardowo okna wyposażone są w dwie uszczelki, jednak okna energooszczędne mają często jeszcze dodatkową trzecią uszczelkę, która poprawia ich szczelność oraz parametry termoizolacyjne.
3. Odpowiednia ramka dystansowa
Ramka dystansowa pełni ważną funkcję – stabilizuje przestrzenie międzyszybowe w oknach zespolonych. W oknach energooszczędnych nie powinna być zrobiona z aluminium. Lepsze są ramki dystansowe wykonane z tworzyw sztucznych i stali szlachetnej. Ciepłe ramki dystansowe skutecznie ograniczają utratę ciepła, uszczelniając krawędzie szyb zespolonych i oddzielając je od siebie.
4. Głębokość profilu okiennego
Wybierając okna energooszczędne, warto zwrócić uwagę na głębokość profilu okiennego. Im jest on głębszy, tym okno jest cieplejsze, a konstrukcja całego okna stabilniejsza. Profile ciepłe składają się z wielu komór, a dodatkowo ocieplone są specjalnymi wkładkami termoizolacyjnymi.
5. Szerokość profilu skrzydła okiennego
Szerokość profili skrzydeł okiennych w oknach energooszczędnych powinna być jak najmniejsza. Taka budowa umożliwia zwiększenie udziału szyby, która ma lepsze właściwości termoizolacyjne od profili.
6. Materiał, z jakiego wyprodukowane są okna
Doskonałym materiałem do produkcji okien energooszczędnych jest aluminium. Jest ono odporne na uszkodzenia, korozję i działanie czynników atmosferycznych. Jest to materiał niepodatny na odkształcenia, dlatego nawet wtedy, gdy temperatura drastycznie się zmienia, okna utrzymują cały czas te same rozmiary. Dodatkową zaletą stolarki aluminiowej jest fakt, iż nie ulega korozji biologicznej i jest odporna na zawilgocenie.